Bir Akademik Bilişim’in Daha Ardından

Her sene Şubat ayında Türkiye’nin bir başka köşesinde düzenlenen Akademik Bilişim Konferans’ı bu sene Uşak Üniversitesi’ndeydi.

Akademik Bilişim, birçok farklı alandaki bilimsel içeriğin yanı sıra Anadolu’nun farklı illerini ziyaret etme fırsatı da sunduğundan oldukça popüler bir konferans. Katılım oldukça fazla oluyor, sponsorların standları ise tam bir fuar havası katıyor ortama. Bu açılardan bakıldığında sosyal yönü de güçlü olan bir konferans.

Bu yıl üç gün sürecek konferans öncesi Android Programlama, Python, PostgreSQL, LibreOffice, Linux Sistem Yönetimi ve Özgür Yazılımlarla Saldırı Yöntemleri konularında ücretsiz kurslar düzenlendi. Özellikle Android programlama kursuna olan ilgi çok fazlaydı. Ben de uzun zamandır merak ettiğim Python programlama diline bir giriş yapmış oldum. Kurslar dört gün sürdü. Sabah 9:30’dan akşam 18:00’e kadar epey de yoğun geçtiğini söyleyebilirim. Akşamları ise arkadaşlarla sohbetin, muhabbetin tadına doyum olmadı. Saatlerin nasıl geçtiği farkedilmediğinden bu süreçte çok yorgun düştüğümü belirtmeliyim. 🙂 Kurslar sırasındaki bir diğer güzel ve ilginç olay da yazın Düzce’de Linux Sistem Yönetimi Yaz Kampı’nda askere uğurladığımız Erdem arkadaşımızı Uşak’taki bu kurslar sırasında askerden teslim almamız oldu. Kendisi askerden direkt etkinliğe geldi.

LKD ekibiyle Ezogelin’de bir akşam yemeği.

Kursların bitiminden hemen sonraki gün konferans başladı. İlk gün dolup taşan etkinlik alanı ikinci ve üçüncü günler gittikçe tenhalaştı. Hepsi aynı dinleyici yoğunluğuna sahip olmasa da tam yedi salonda paralel oturumlar gerçekleşti. Her sene olduğu gibi bu sene de salonlardan bir tanesi LKD seminerlerine ayrıldı.

Uşak Üniversitesi’nin resmi kuruluş tarihi 2006. Kampüsün ne zaman inşa edilmeye başladığını bilmiyorum ama inşaat hala yoğun bir şekilde devam ediyor. Kampüste dört bir yanda inşaat var. Dolayısıyla çere düzenlemesi de yapılmamış, bazı yollar toprak. Toprak yollar özellikle yağışlı havada pek hoş olmuyor. Etkinlik en çok eleştiriyi bu açıdan aldı gördüğüm kadarıyla. Diğer yandan yerel organizasyon çok iyi iş çıkardı. Öğrencilerden ve personelden çok fazla kişi emek verdi etkinliğe.

Uşak Üniversitesi Kampüsü henüz inşaat halinde.

Her sene Akademik Bilişim’e gittiğimde mutlaka yaptığım çevre gezilerinden eser yoktu bu sene. Uşak merkeze (üniversite merkezden 10 km kadar uzakta) iki akşam sadece yemek yemek için indik. Tabii bunda etkinliğin yoğun temposu kadar hava şartlarının da etkisi vardı. Örneğin, hava güzel olsa yemekten sonra biraz yürünebilirdi. Oldukça soğuk bir kışın en soğuk günlerine denk geldik. Öyle ki kurslar başlamadan önce kardan yollar kapandı ve Ankara ekibi bir gün gecikmeli gelebildi etkinliğe.

Ve bir Akademik Bilişim daha sona erdi. Hem de benim için daha önce hiç olmadığı kadar yoğun geçerek.